Giro d’ Italia 2022
06.05.2022 - 29.05.2022
Competition starts in:
d:h:m :s
HomeArchivehttps://giro-d-italia-betting.com/1984 Giro d’Italia

1984 Giro d’Italia / Netherlands

Sporting managers: ARRIETA LUJAMBIO José Luis / GARCIA ACOSTA José Vicente
State victories1
Riders in the race9
Classification1
1984 Giro d’Italia

The Spanish team always guarantees success and fights for the ultimate triumph. In the Vuelta, it not only participates with the aim of winning stages, but also has its eye firmly on first place in the general classification. Its last overall victory was in 2009 thanks to Alejandro Valverde. It has also made it to the podium in the past three editions, consecutively. Once again, the team will aim for the top prize in 2015. This team always has a prominent role in every race of the international calendar. The Vuelta will be no exception

№ 121
Alejandro Belmonte
Born on 1980/04/25 at Murcia; 1.78m/61kg
№ 121
Alejandro Belmonte
Born on 1980/04/25 at Murcia; 1.78m/61kg
№ 121
Alejandro Belmonte
Born on 1980/04/25 at Murcia; 1.78m/61kg
1984 Giro d’Italia
Race details
Dates 17 May – 10 June
Stages 22 + Prologue
Distance 3,808 km (2,366 mi)
Winning time 98h 32′ 20″”
Results
Winner Francesco Moser (ITA) (Gis Gelati-Tuc Lu)
Second Laurent Fignon (FRA) (Renault-Elf)
Third Moreno Argentin (ITA) (Sammontana-Campagnolo)

Points Urs Freuler (SUI) (Atala-Campagnolo)
Mountains Laurent Fignon (FRA) (Renault-Elf)
Youth Charly Mottet (FRA) (Renault-Elf)
Team Renault-Elf
Team points Metauro Mobili-Pinarello
1983
1985
Winner Francesco Moser (ITA) (Gis Gelati-Tuc Lu)
Second Laurent Fignon (FRA) (Renault-Elf)
Third Moreno Argentin (ITA) (Sammontana-Campagnolo)

Points Urs Freuler (SUI) (Atala-Campagnolo)
Mountains Laurent Fignon (FRA) (Renault-Elf)
Youth Charly Mottet (FRA) (Renault-Elf)
Team Renault-Elf
Team points Metauro Mobili-Pinarello

Teams

  • Del Tongo–Colnago
  • Alfa Lum–Olmo
  • Ariostea
  • Atala-Campagnolo
  • Bianchi–Piaggio
  • Carrera–Inoxpran
  • Dromedario-Alan
  • Fanini-Wührer
  • Zor–Gemeaz Cusin
  • Gis Gelati–Tuc Lu
  • Uniti Linea Italia
  • Cilo-Aufina
  • Malvor–Bottecchia
  • Metauro Mobili-Pinarello
  • Murella-Rossin
  • Renault–Elf
  • Sammontana-Campagnolo
  • Santini-Conti-Galli
  • Supermercati Brianzoli

Route and stages

Stage characteristics and winners
Stage Date Course Distance Type Winner
P 17 May Lucca 5 km (3 mi) Individual time trial Francesco Moser (ITA)
1 18 May Lucca to Marina di Pietrasanta 55 km (34 mi) Team time trial Renault-Elf
2 19 May Marina di Pietrasanta to Firenze 127 km (79 mi) Plain stage Urs Freuler (SUI)
3 20 May Bologna to Madonna di San Luca 110 km (68 mi) Stage with mountain(s) Moreno Argentin (ITA)
4 21 May Bologna to Numana 238 km (148 mi) Plain stage Stefan Mutter (SUI)
5 22 May Numana to Blockhaus 194 km (121 mi) Stage with mountain(s) Moreno Argentin (ITA)
6 23 May Chieti to Foggia 193 km (120 mi) Plain stage Francesco Moser (ITA)
7 24 May Foggia to Marconia di Pisticci 226 km (140 mi) Plain stage Urs Freuler (SUI)
8 25 May Policoro to Agropoli 228 km (142 mi) Stage with mountain(s) Urs Freuler (SUI)
9 26 May Agropoli to Cava de’ Tirreni 104 km (65 mi) Stage with mountain(s) Dag Erik Pedersen (NOR)
27 May Rest day
10 28 May Cava de’ Tirreni to Isernia 209 km (130 mi) Stage with mountain(s) Martial Gayant (FRA)
11 29 May Isernia to Rieti 243 km (151 mi) Plain stage Urs Freuler (SUI)
12 30 May Rieti to Città di Castello 175 km (109 mi) Plain stage Paolo Rosola (ITA)
13 31 May Città di Castello to Lerici 269 km (167 mi) Stage with mountain(s) Roberto Visentini (ITA)
14 1 June Lerici to Alessandria 204 km (127 mi) Stage with mountain(s) Sergio Santimaria (ITA)
15 2 June Certosa di Pavia to Milan 38 km (24 mi) Individual time trial Francesco Moser (ITA)
3 June Rest day
16 4 June Alessandria to Bardonecchia 198 km (123 mi) Stage with mountain(s) Dag Erik Pedersen (NOR)
17 5 June Bardonecchia to Lecco 249 km (155 mi) Plain stage Jürg Bruggmann (SUI)
18 6 June Lecco to Merano 252 km (157 mi) Stage with mountain(s) Bruno Leali (ITA)
19 7 June Merano to Selva di Val Gardena 74 km (46 mi) Stage with mountain(s) Marino Lejarreta (ESP)
20 8 June Selva di Val Gardena to Arabba 169 km (105 mi) Stage with mountain(s) Laurent Fignon (FRA)
21 9 June Arabba to Treviso 208 km (129 mi) Plain stage Guido Bontempi (ITA)
22 10 June Soave to Verona 42 km (26 mi) Individual time trial Francesco Moser (ITA)
Total 3,808 km (2,366 mi)

Classification Leadership

Classification leadership by stage
Stage Winner General classification
Points classification
Mountains classification
Young rider classification
Team classification
P Francesco Moser Francesco Moser not awarded not awarded not awarded not awarded
1 Renault-Elf Laurent Fignon Renault-Elf
2 Urs Freuler Urs Freuler ? ?
3 Moreno Argentin Moreno Argentin Chioccioli
4 Stefan Mutter Urs Freuler ?
5 Moreno Argentin Francesco Moser Moreno Argentin Carrera–Inoxpran
6 Francesco Moser
7 Urs Freuler Urs Freuler
8 Urs Freuler Moreno Argentin
9 Dag Erik Pedersen
10 Martial Gayant ?
11 Urs Freuler
12 Paolo Rosola
13 Roberto Visentini
14 Sergio Santimaria
15 Francesco Moser
16 Dag Erik Pedersen
17 Jürg Bruggmann
18 Bruno Leali Flavio Zappi
19 Marino Lejarreta ?
20 Laurent Fignon Laurent Fignon Laurent Fignon Renault-Elf
21 Guido Bontempi Johan van der Velde
22 Francesco Moser Francesco Moser Urs Freuler
Final Francesco Moser Urs Freuler Laurent Fignon Charly Mottet Renault-Elf

Final standings

Legend
Denotes the winner of the General classification Denotes the winner of the Mountains classification
Denotes the winner of the Points classification Denotes the winner of the Young rider classification

General classification

Final general classification (1–10)
Rank Name Team Time
1 Francesco Moser (ITA) Gis Gelati-Tuc Lu 98h 32′ 20″”
2 Laurent Fignon (FRA) Renault-Elf + 1′ 03″”
3 Moreno Argentin (ITA) Sammontana + 4′ 26″”
4 Marino Lejarreta (ESP) Alfa Lum-Olmo + 4′ 33″”
5 Johan van der Velde (NED) Metauro Mobili + 6′ 56″”
6 Gianbattista Baronchelli (ITA) Murella-Rossin + 7′ 48″”
7 Lucien Van Impe (BEL) Metauro Mobili + 10′ 19″”
8 Beat Breu (SUI) Cilo-Aufina + 11′ 39″”
9 Mario Beccia (ITA) Malvor-Bottecchia + 11′ 41″”
10 Dag Erik Pedersen (NOR) Murella-Rossin + 13′ 35″”

Points classification

Final points classification (1-5)
Rider Team Points
1 Urs Freuler (SUI) Carrera–Inoxpran 178
2 Johan van der Velde (NED) Metauro Mobili 172
3 Francesco Moser (ITA) Gis Gelati-Tuc Lu 166
4 Dag Erik Pedersen (NOR) Murella-Rossin 160
5 Laurent Fignon (FRA) Renault-Elf 150

Mountains classification

Final mountains classification (1-5)
Rider Team Points
1 Laurent Fignon (FRA) Renault-Elf 53
2 Flavio Zappi (ITA) Metauro Mobili 40
3 Moreno Argentin (ITA) Sammontana 30
4 Johan van der Velde (NED) Metauro Mobili 29
5 Jesús Rodríguez Magro (ESP) Zor-Gemeaz Cusin 28

Young rider classification

Final young rider classification (1-5)
Rider Team Time
1 Charly Mottet (FRA) Renault-Elf 99h 02′ 11″”
2 Jens Veggerby (DEN) Fanini-Wührer + 3′ 59″”
3 Giocondo Dalla Rizza (ITA) Supermercati Brianzoli + 10′ 19″”
4 Elio Festa (ITA) Santini-Conti-Galli + 10′ 52″”
5 Jesús Ignacio Ibáñez Loyo (ESP) Zor-Gemeaz Cusin + 15′ 47″”

Time trial classification

Final time trial classification (1-5)
Rider Team Time
1 Francesco Moser (ITA) Gis Gelati-Tuc Lu 1h 43′ 10″”
2 Urs Freuler (SUI) Carrera–Inoxpran + 4′ 26″”
3 Laurent Fignon (FRA) Renault-Elf + 4′ 27″”
4 Daniel Gisiger (SUI) Atala + 5′ 10″”
5 Moreno Argentin (ITA) Sammontana + 5′ 47″”

Trofeo Fiat Uno classification

Final Trofeo Fiat Uno classification (1-5)
Rider Team Points
1 Dante Morandi (ITA) Atala 18
2 Johan van der Velde (NED) Metauro Mobili 12
3 Laurent Fignon (FRA) Renault-Elf 10
4 Marino Lejarreta (ESP) Alfa Lum-Olmo 9
5 Mario Noris (ITA) Atala 8
Bruno Leali (ITA) Carrera–Inoxpran

Premio dell’Agonismo classification

Final Premio dell’Agonismo classification (1-4)
Rider Team Points
1 Daniel Gisiger (SUI) Atala 24
2 Giovanni Renosto (ITA) Murella-Rosin 15
3 Steen-Michael Petersen (DEN) Fanini-Wührer 11
4 Alf Segersall (SWE) Atala 8
Juan Fernandez (ESP) Zor-Gemeaz Cusin

Team classification

Final team classification (1-5)
Team Time
1 Renault-Elf 293h 48′ 45″”
2 Murella-Rossin + 2′ 34″”
3 Carrera-Inoxpran + 27′ 41″”
4 Del Tongo-Colnago + 40′ 30″”
5 Alfa Lum-Olmo + 40′ 46″”

Team points classification

Final team points classification (1-3)
Team Points
1 Metauro Mobili 351
2 Atala-Campagnolo 336
3 Murella-Rossin 281


General classification
(maglia rosa)


Points classification
(maglia ciclamino)


Mountains classification
(maglia azzurra)


Young rider classification
(maglia bianca)


Team classification
(classifica a squadre)